WINDOWS 10 MŮŽE AUTOMATICKY ZABLOKOVAT PIRÁTSKÉ VERZE PROGRAMŮ A HER

 

Redmondská společnost Microsoft si pro majitele nového operačního systému Windows 10 připravila velmi nemilé překvapení. Jedná se o aktualizaci podmínek užívání, podle nichž tento operační systém může blokovat pirátské hry a software.

Klauzuli najdete v Microsoft Service EULA, tedy v podmínkách užití Windows 10, které na začátku instalace potvrzujete. Klauzule se konkrétně nachází v bodě 7b a zní nějak takto: „Společnost Microsoft může automaticky kontrolovat verzi softwaru a stahovat pro něj aktualizace, ale také kontrolovat změny v konfiguraci včetně těch, které brání v plnohodnotném využívání služeb, umožňují hraní pirátských verzí her anebo pomocí různých hardwarových periferních zařízení obcházejí potřebu legální licence.“

Toto ustanovení samozřejmě rozvířilo diskuzi, na níž Microsoft zareagoval doplněním klauzule o větičku, v níž se říká, že toto své právo Microsoft vztahuje pouze na blokování svých vlastních her a služeb. Pirátské verze her a softwaru pocházející od jiné společnosti by tak ve vašich počítačích měly zůstat nedotčeny.

Nedávno aktualizované licenční podmínky Windows 10 naznačily, že Microsoft prostřednictvím tohoto OS bude moci bránit v hraní pirátských kopií her a v užívání dalšího nelegálního softwaru. 

Alarmující klauzule, která se ukrývá v licenčních podmínkách v bodě 7c, zní takto: „Společnost Microsoft může automaticky kontrolovat verzi softwaru a stahovat pro něj aktualizace, ale také kontrolovat změny v konfiguraci včetně těch, které brání v plnohodnotném využívání služeb, umožňují hraní pirátských verzí her anebo za pomoci různých hardwarových zařízení, která obsahují nutnost vlastnit legální licenci.“

Windows 10 umí blokovat pirátské verze her

Po vzedmutí vlny nevole společnost Microsoft tuto větičku doplnila o poznámku, že blokování se bude týkat především jejích služeb. Zbylý nelegální software by tak ve Windows 10 měl být ponechán bez povšimnutí.

Podmínky Windows 10 umožňují Microsoftu zablokovat třeba pirátské hryVíce na: https://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink

 


Fanoušci pirátského softwaru a zejména her by mohli mít ve Windows 10 smůlu, součástínových podmínek je totiž i hojně citovaný bod 7b, ve kterém se mimo jiné píše:

„Můžeme automaticky kontrolovat vaši verzi softwaru, který je nezbytný k poskytování služeb, a stahovat aktualizace nebo změny konfigurace softwaru (zdarma) k aktualizaci, zdokonalení a dalšímu rozvoji služeb, včetně aktualizací a změn, které vám zabrání v přístupu ke službám, v hraní padělaných her nebo používání nepovolených hardwarových periferních zařízení. K dalšímu používání služeb může být také nutné aktualizovat software.“

Tento bod dává Microsoft zelenou k tomu, aby zablokoval libovolný software a připojený hardware ve Windows 10. Nabízí se zmíněné pirátské hry a další software, případně třeba nějaké ilegální hardwarové zařízení – třeba odposlouchávací, případně rušící (třeba radiový jammer, který ruší okolní GSM, GPS aj.). 
-----------------------------------------
Windows 10 vypadají cool, jsou uživatelsky cool a vychytaly většinu chyb a nedodělků, kterými trpěly předchozí osmičky. A navíc je update zadarmo. Jenže jak už to bývá, nic není tak úplně zadarmo. V poslední době se množí zjištění, čímpak chce asi Microsoft na nových Woknech vlastně vydělávat - sosáním osobních údajů o uživatelích, které pak může používat k různým marketingovým a reklamním účelům. Při používání Windows prostě neustále proudí údaje o vaší aktivitě kamsi do centrály. Možnosti jak to zastavit jsou omezené a dobře schované v různých zastrčených menu...
Více na: https://www.zive.cz/bleskovky/podminky-windows-10-umoznuji-microsoftu-zablokovat-treba-piratske-hry/sc-4-a-179357/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink 
 

Windows 10 zatím zlepšuje výkon her jen zanedbatelně

 

Umožnila mu to aktualizace smlouvy EULA.

 

Na internetu se vedou horlivé debaty o aktualizaci smlouvy EULA, s kterou musí souhlasit každý, kdo si chce nainstalovat Windows 10. S novým operačním systémem dle všeho může Microsoft blokovat nelegálně stažené hry.

„Můžeme automaticky kontrolovat vaši verzi softwaru, který je nezbytný k poskytování služeb, a stahovat aktualizace nebo změny konfigurace softwaru (zdarma) k aktualizaci, zdokonalení a dalšímu rozvoji služeb, včetně aktualizací a změn, které vám zabrání v přístupu ke službám, v hraní padělaných her nebo používání nepovolených hardwarových periferních zařízení. K dalšímu používání služeb může být také nutné aktualizovat software,“ dočteme se v aktualizaci EULA.

Pokud jste s podmínkami souhlasili, tak Microsoft má dle odstavce výše právo kontrolovat systém z důvodu pirátských her a deaktivovat tento software na vašem počítači bez předchozího upozornění.

Zatím se můžeme pouze dohadovat, jaký to bude mít skutečně vliv na nelegálně stažené hry. Pokud by ale ochrana skutečně fungovala, jak se mnozí domnívají, tak by to mohlo znamenat velký pokrok v boji s warezem. V současné době to vypadá, že se deaktivace pirátských her vztahuje pouze na hry od Microsoftu. V blízké době by se ale mohly přidat další společnosti. Záleží pouze na tom, zda ochrana bude fungovat. Pokusným králíkem by mohla být hra Gears of War: Ultimate Edition, která brzy vyjde na PC.

Windows 10 může znamenat problém i pro starší hry, které nemají aktualizovanou protipirátskou ochranu. Microsoft totiž starší DRM nepodporuje z důvodu možných zadních dveří pro viry a další škodlivý software. Týká se DRM jako jsou SecuROM nebo SafeDisc.


OKOPIROVANO WEBU : ZDE <- LINK     

target="_blank"><