Renegade-X
DAWLOAD 1-5 BETA


 

Vážená komunito, po zrušených C&C hrách: Tiberium, Arena a Generals 2, vychází zcela nové C&C se jménem Renegade – X.

Název je vám určitě povědomý neboť C&C Renegade bylo pokračování značky Command and Conquer z roku 2002 s tím rozdílem, že místo strategických elementů byla hra zasazena do FPS s tradičním stylem předchůdců.

V roce 2006 se členové nově vznikluvšího spolku jménem Totem Arts rozhodli, že by bylo skvělé zahrát si Renegade s moderními prvky – z myšlenky se stal mód a z módu poté samostatná hra - a dnes tu je Renegade – X.

 

______________________________________

 

 

Pro některé hráče je Renegade – X důkazem, že sny se mohou splnit, neboť v jednu dobu byl projekt jen snem několika ambiciózních dospívajících mladých lidí.

Bylo jasné, že pokračování ne-příliš úspěšné hry, je v nedohlednu. C&C Renegade byla nezdařená hra s ne tak úchvatným příběhem, která navíc byla ve stínu titulů jako Medal of Honor, Halo nebo Battlefield 1942. V čem ale exceloval byl multiplayer, který byl mnoha recenzenty a kritiky ignorován. Bohužel, v době kdy vytáčené připojení k internetu měla drtivá většina lidí, bylo velmi obtížné zahrát si hru byť jen ve čtyřech lidech; navíc hosting her byl velmi problematický, když se hráči připojovali z různých kontinentů. Hra byla od začátku odepsána; podporována jen několik měsíců od vydání.

Poté Renegade 2, který byl zrušen v roce 2003, díky vzrůstající oblibě série Battlefield, by nebyl schopen udržet konkureceschopnost na trhu. V roce 2005 byl multiplayerový server předán ke správě komunitě.

         

 

 

Špatné prodeje, průměrnou grafiku, nevalný singleplayer, pomalé rychlosti internetu, předčasné ukončení podpory... přes to všechno hráči zjistili, že Renegade vlastní skrytý skvost...
Komunitní servery živily vzkvétající komunitu po celých 12 let. Vytvořeno bylo mnoho uživatelských map, přidávány nové skiny a modely, byl vytvořen proti-cheatovací systém a patche vytvořené komunitou, in game módy a celé konverze hratelnosti a dokonce i příběhové linie.

Renegade byl jeden z nejaktivnějších, né-li nejaktivnější C&C multiplayerový titul...

 

 

V současnosti, Renegade – X plnohodnotný duchovní nástupce původního Renegade.Dění kolem této hry je masivní, každý větší webový server či časopis píše o Renegade – X.Trailery patří k nejsledovanějším z univerzia C&C, staří hráči se vracejí, rozpadlé klany a komunity se opět formují. Zaměření je na hráče všech věkových kategorií, kteří byli ponecháni na okraji herního průmyslu, chrlícího jednu multiplayerovou hru za druhou, jelikož trh se více soustřeďuje na tablety, konzole a mobilní telefony, je zde celá generace ztracených PC hráčů, na které se zapomělo.Chybí jim dynamická propracovanost Renegade a určitě rádi vyzkouší novou hru, která je zdarma.

 

 

Renegade – X není přímým remakem původní hry, ač se zdá, že mnoho mají společného: mapy, postavy, zbraně, vozidla; základy jsou stejné. Ale žádná zbraň není identická s předchozí, některá vozidla jsou také značně rozdílná: Dělostřelectvo, Mamut tank, Apač, Orca...
Zbraně také mají zpětný ráz a větší rozptyl. Grafika, zvuk a fyzika prošly kompletním předěláním.
Na dnešní dobu zastaralý W3D engine byl nahrazen Unreal Enginem 3.
Byly přidány sekundární a podpůrné zbraně, neutrální budovy...
Hra, která je rozdílná ale přesto stejná, vytvořená fanoušky své vlastní hry.

 

 

Na oficiálních stránkách naleznete vše co potřebujete vědět, v průběhu času zde bude více herního infa, strategií, video tutoriálů, rad...
Průběžně budou vydávány patche opravující herní nedokonalosti, budou se přidávat uživatelské funkce, nové mapy, módy; v plánu je i předělávka uživatelského menu k více přívětivěšímu stylu.

 

Co je Renegade – X

  • Zdarma standalone taktická střílečka běžící na Unreal Enginu 3
  • Systematický boj 32 na 32 se rozloží na dvě frakce GDI - mezinárodní vojenské síly OSN, zavázané ke světovému pořádku a udržování míru a Bratrstvo NOD - mesiášská celosvětová teroristická síť, která si klade za cíl, posunout lidstvo do další fáze evoluce

  • Z původní myšlenky pouze remakovat Command and Conquer Renegade od Westwoodu se nakonec stal čestný nástupce klasiky z roku 2002; Renegade – X obnovuje a modernizuje původní nepřekonaný multiplayer

  • Cílem hry je zničit nepřátelskou základnu a zároveň chránit svoji vlastní

  • Hráči budou moci spravovat své vlastní ekonomiky, na výběr přes 30 zbraní, 15 vozidel

  • Superzbraně: Iontové kanóny, jaderné údery, letecké nálety, bombardování...

  • Každý tým bude mít vlastní operační základnu, která se skládá z několika klíčových budov, každá plní svůj účel

Systémové požadavky

Minimum:

Windows XP SP2 or Windows Vista
2.0+ GHz processor
2 GB system RAM
SM3-kompatibilní grafická karta
4 GB místa na disku

Doporučené :

Windows Vista 64 SP2
2.0+ GHz multijádrový processor
4 GB system RAM
NVIDIA 200 series nebo lepší
Hodně místa na dísku


Stahujte:      česky renegade-x ------> 

They day we've all been waiting for is finally here!

Renegade X: Open Beta has been released and is now available for download!

Renegade X is a First/Third Person Shooter with RTS elements. Players will be able to fight for two unique teams, manage their own economies, choose from over 30 weapons, 15 vehicles, and call in nuclear strikes, Ion Cannons, and airstrikes, and much more. Renegade X is for all players - lone wolves, team-based gamers, tankers, snipers, rushers, turtlers, and all others! 

Renegade X is FREE! It is a non-monetized game - Renegade X is straight-up free.

DOWNLOAD HERE: http://renegade-x.com/download 

More mirrors will be added as time goes on. You are free to upload and distribute the Renegade X Open Beta, as long that the download numbers are made available to us at the end of every month for the remainder of the year.

Special thanks to Westwood Studios, Electronic Arts, Epic Games, the UDK Community, the C&C Community, my wonderful and inspirational colleagues at Totem Arts, and our loyal fans for their continued support!

System Requirements

Minimum:

Windows XP SP2 or Windows Vista
2.0+ GHz processor
2 GB system RAM
SM3-compatible video card
4 GB free hard drive space

Recommended :

Windows Vista 64 SP2
2.0+ GHz multi-core processor
4 GB system RAM
NVIDIA 200 series or higher graphics card
Plenty of HDD space

Setting-up Game Servers

A tutorial has been posted for those who are interested in setting up Renegade X Game Servers. You can find all of that information here: viewtopic.php?f=119&t=71916 

Tips and tricks

Keybinds:
- 'F': makes you switch to a first person perspective with characters AND vehicles as well
- 'V' or 'F2': Hold it and it will change the upper right corner scoreboard to show harvester health, player credits, player locations and which players on your team are currently engineers
- 'N': Toggles on night vision on some weapons
- Shift: Use shift to sprint (there is also vehicle sprint)
- 'Q': Target a structure, friendly or enemy to initiate spotting or status messages like "Building needs repair". Hold 'Q' down and hover over multiple enemies, then release 'Q' to spot all of them in a single spot message. (In later updates the spot messages will sometimes also display type of spotted vehicle and type of spotted class.)
- ALT/CTRL+V: Opens up a vote menu where you can vote for changing maps, adding bots and more
- 'TAB': Opens Scoreboard
- 'K': Toggle upper right scoreboard mode between viewing all and only viewing yourself
- 'F3': Chat
- 'F4': Teamchat
- 'U': Private Message

General:
- The silo techbuildings (like the one in the middle of CNC-Field) can be captured by shooting their Master Control Terminal with a repair gun
- Hit "Esc" to change teams or suicide
- Airstrikes: To initiate an airstrike buy it from the PT then zoom and target an area. While zooming hold down the left mouse button and rotate the mouse. You will see that the visible indicator then also changes rotation. So with it you can define from which angle the airstrike should come in. 

Story and Game Mode

The image below covers the basics of the game's teams, structures, special items and characters, and other important information needed to play Renegade X.
Ladder

A basic Renegade X leaderboard is up. You must be logged into Steam while playing Renegade X for your statistics to be tracked. Renegade X does not require Steam.

The leaderboard can be found on our main page, here: http://renegade-x.com/leaderboard 

Future Content

The content below will be released through patches and new versions of Renegade X.

-More multiplayer levels
-More tech buildings, including a caputrable Repair Facility and Communications Centre
-Clanwars ladder
-More items
-New gamemode(s)
-Glitch fixes
-Custom map and mod support
-More to be announced on a later date!

Screenshots

These are some ingame shots of our game:
Thanks again for checking out Renegade X!. This is a special moment for all of us. We have been working on Renegade X since 2006 - we started off as an idea, then we became a mod, and now this is a full-fledged indie game. We are very satisfied with how the game has turned out, and we can't wait to see you all ingame. Let this game be a testament that dreams can come true, because at one point, Renegade X was only the dream of a few ambitious teenagers and young adults. 

It was clear that there was not going to be a sequel to a game that was a big part of my life. C&C Renegade was the "failed game" with the not-so-special singleplayer campaign that was completely overshadowed by titles like Medal of Honour, Halo, and Battlefield 1942. But Renegade had a unique multiplayer formula that most reviewers seemed to have ignored. C&C Renegade was no good for 56k players, or for players connecting to servers from different continents. Hosting online games was too difficult, unless you wanted a 4 player server on your computer. The game was virtually unsupported just a few months after release. Renegade 2 was dropped, and by 2005, the community was given control over the server browser.

Despite the poor sales, the sub-par graphics, the mediocre singleplayer, the slow internet speeds, and the lack of support, players recognized that Renegade possessed a hidden gem. C&C mode was enough to feed a thriving community for 12 years, and beget many custom maps, skin and model packs, an anti-cheat system, custom community patches, serverside mods, more ambitious mods, total conversions, and even indie games. Renegade was one of the most active (if not THE most active) C&C multiplayer games.

Now, Renegade X a full-fledged spiritual successor to the original Renegade. Our audience is massive, and every major gaming website and magazine is talking about Renegade X. Our trailers are some of the most popular C&C-related videos ever released. Old players are coming back to check us out, and old clans and communities are reforming. Our audience are those older gamers 25-45 who have been left behind by the game industry's dumbing-down of multiplayer games as of late. While the industry focuses on tablet, mobile, and gimmicky console games, there is a whole generation of lost PC gamers who have been left behind. They miss the dynamic sophistication of C&C Renegade, and they are all interested in trying out our free game.

Renegade X is not a direct remake of C&C Renegade. Yes, you will see familiar maps, characters, weapons, and vehicles - the fundamentals of the game are the same. But, no weapon is identical to the way it was before. Certain vehicles play quite differently (Artillery, MRLS, Mammoth Tank, Apache, Orca, Transport). A moderate amount of recoil and weapon spread has been given to guns (and you'll see why). The graphics, audio, and physics have received a complete overhaul. Secondary weapons and new items have been added. Capturable buildings have been added. There's so much that is different - but keep in mind that we are die-hard Renegade fans, and we are very careful with the things we change.

We look forward to your feedback, and remember that Totem Arts will always be there for the community. We will be putting out more game info and strategy videos for new players in the days and weeks to come. We'll also be fixing any of the game's problems, adding new features, adding new maps and gamemodes, making more player-friendly menus and settings, and simply be there for all those who need technical support. We are the biggest fans of our own game, so you'll find us to be very open and accessible.

Thanks again for helping our dream come true - see you on the battlefield! It's finally TIME TO ROCK & ROLL!

http://www.renegade-x.com 
https://www.facebook.com/CNCRenX?ref=hl 
https://twitter.com/RenXGame 
http://www.youtube.com/user/NEfobbyGEN/videos

 
 

 

Fotogalerie: Renegade-X

target="_blank"><